Hormony, hormony...

Centralny układ nerwowy
Estrogeny
hormony produkowane przez jajniki mają ogromy wpływ na pracę centralnego układu nerwowego. Obecność receptorów estrogenowych wykazano w obrębie kory mózgu.

Hormony, hormony

Odkryto, że estrogeny wpływają na wzrost transportu serotoniny, czyli hormonu, którego deficyt odpowiada za zaburzenia nastrojudepresję i stany niepokoju. Estrogeny zwiększają również aktywność enzymu (acetylotranferaza cholinowa), którego brak upośledza funkcje poznawcze i odpowiada za zaburzenia koncentracji i pamięci. Istotny dla procesów poznawczych jest również fakt, że estrogeny stymulują proces tworzenia synaps w obszarze mózgu.

Dysfunkcje związane z oddziaływaniem estrogenów w obrębie układu limbicznego, manifestują się depresjąbólem głowybezsennością oraz zmianami w zakresie funkcji poznawczych.

Uderzenia gorąca, nadciśnienie, otyłość spowodowane są dysregulacją neurohormonalną na poziomie podwzgórza. Tam właśnie znajdują się ośrodki odpowiedzialne za termoregulację, łaknienie oraz za regulację ciśnienia krwi.

Układ sercowo-naczyniowy
Działanie estradiolu w układnie naczyniowym nie jest jedynie funkcją poprawy profilu lipidowego. Receptory estrogenowe wykazano również w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych, co ma wpływ na układ krążenia i ciśnienie krwi. Stwierdzono również, że estrogeny działają jak antagonista kanału wapniowego, ogrywając dużą rolę w przeciwdziałaniu powstawania miażdżycy. Estrogeny mają wpływ na produkcję reniny i angiotensyny II, co stanowi kolejny mechanizm kontroli objętości krwi i ciśnienia tętniczego.

Skóra i układ moczowo-płciowy
Receptory estrogenowe zlokalizowane są również w tkankach skóry. Deficyt estrogenów powoduje, że staje się ona cieńsza, traci wilgotność. Podobnie dzieje się w śluzówce pochwy. Stąd w okresie menopauzy rośnie ryzyko stanów zapalnych i infekcji zarówno układu płciowego jak i moczowego.

Kości
Estrogeny hamują sekrecję cytokin, co doprowadza do zahamowania działania osteoklastów, które powodują resorpcję kości. Kości stają się cieńsze i słabsze, następuje utrata masy kostnej.

Klimadynon box 2

Klimadynon to naturalne rozwiązanie w okresie menopauzy

  • Zmniejsza uciążliwe uderzenia gorąca1
  • Łagodzi zmiany nastroju1
  • Alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej1

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

Powiązane artykuły

Loading...
Loading...
Loading...

Klimadynon®, tabletka powlekana. 1 tabletka powlekana zawiera 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (kłącze pluskwicy groniastej) (5-10:1); ekstrahent: etanol 58% (V/V). Postać farmaceutyczna: Tabletki powlekane. Tabletki koloru brązowo-czerwonego, okrągłe, obustronnie wypukłe, o gładkiej powierzchni. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany u dorosłych kobiet w łagodzeniu dolegliwości menopauzalnych takich jak uderzenia gorąca i obfite pocenie się. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa, tel: 22 886 46 06.

  1. Wuttke W, Raus K, Gorkow C., Efficacy and tolerability of the black cohosh (Actaea racemosa) ethanolic extract BNO 1055 on climacteric complaints: a double-blind, placebo- and conjugated estrogens-controlled study, Maturitas 2006, Supplement 1, 55, 83-91.
  2. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy na temat zastosowania preparatu Klimadynon® w leczeniu objawów menopauzy. Menopause Rev 2016, 15 (2)
  3. Raus et al., First-time proof of endometrial safety of the special Black cohosh extract (Actaea racemosa or Cimicifuga racemose extract) CR BNO 1055, Menopause 2006. 13: 678-691

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.