Niezwykłe właściwości pluskwicy gronistej

Lek Klimadynon zawiera ekstrakt z Pluskwicy Groniastej (Cimicifuga racemosa).

Pluskwica groniastaPluskwica groniasta (Cimicifuga racemosa) należy do rodziny roślin jaskrowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej jednak jest uprawiana w wielu innych krajach, w tym także w Polsce. Charakteryzuje się biało-kremowymi kwiatami, które wydzielają specyficzny zapach. Najczęściej występuje w lasach oraz na zboczach górskich. Obecnie należy do gatunków chronionych w USA. Do użytku w medycynie wprowadzono ją w 1828 roku. Pluskwica wykazuje się działaniem estrogennym, ma więc zdolność wiązania i pobudzania receptorów estrogenowych w organizmie. Za jej dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka odpowiadają: kłącza cymicyfugina, polifenole, takie jak kwas kawowy, pochodne kwasu ferulowego, kwas izoferulowy i fukinolowy, alkaloidy, żywice, kwas salicylowy i izoflawony (formononetyna). Dzięki temu w wielu badaniach porównuje się efekt stosowania Cimicifuga recemosa z terapią estrogenową. Co ciekawe niemiecka nazwa pluskwicy oznacza korzeń kobiet, co tylko podkreśla jej wyjątkowy wpływ na zdrowie płci pięknej.

Pluskwica groniasta – niezwykłe właściwości

Wyjątkowe właściwości pluskwicy groniastej szczególnie doceniają kobiety, które przechodzą przez okres menopauzy, która nie powinna uniemożliwiać nam normalnego funkcjonowania. Pamiętajmy, że klimakterium to naturalny proces w życiu każdej dojrzałej kobiety, którego nie należy się wstydzić. Pluskwica groniasta charakteryzuje się niezwykłymi właściwościami:

 • Wspomaga kobiety w okresie menopauzy w objawach spowodowanych obniżeniem poziomu estrogenu w organizmie – redukuje przypływy gorąca, obniża nadmierną potliwość, pomaga w zasypianiu oraz rozluźnia napięcie nerwowe oraz niepokój,
 • Uspokaja organizm oraz wycisza układ nerwowy,
 • Leczy stany zapalne oraz nerwobóle,
 • Łagodzi nieprzyjemne dolegliwości bólowe w trakcie krwawień miesiączkowych,
 • Niweluje obrzęki np. nóg,
 • Obniża zastoje limfatyczne w okolicach twarzy (szczególnie w okolicach oczu i kości policzkowej),
 • Wspomaga wymagającą skórę – atopową i wrażliwą,
 • Zmniejsza poziom rozpadu naturalnego kolagenu i kwasu hialuronowego w skórze dzięki czemu opóźnia się proces starzenia skóry,
 • Korzystnie wpływa na przebieg osteoporozy ujawniającej się często w trakcie menopauzy.

Pluskwica groniasta – idealne rozwiązanie dla kobiet zagrożonych nowotworem

Badania nad pluskwicą groniastą wykazują również, że zwarte w niej składniki aktywne łączą się z receptorami estrogenowymi w kościach oraz w układzie sercowo-naczyniowym, nie powodując jednocześnie zmian związanych z aktywowaniem receptorów estrogenowych w błonie śluzowej macicy i piersiach. To właśnie z tego względu preparaty z wykorzystaniem tej niezwykłej rośliny są zalecane u kobiet, które nie mogą lub nie chcą przyjmować hormonów np. poprzez ryzyko nowotworu.

Preparaty z wykorzystaniem pluskiwcy groniastej

Pluskwica groniasta zawarta jest w formie tabletek. Uznawane są one za skuteczną alternatywę dla HTZ – hormonalnej terapii zastępczej. Działanie preparatów z pluskwicą groniastą jest zauważalne już po 4 tygodniach, a bezpieczny czas ich maksymalnego stosowania zaleca się na okres do 6 miesięcy.

Klimadynon box 3

Klimadynon to naturalne rozwiązanie w okresie menopauzy

 • Zmniejsza uciążliwe uderzenia gorąca1
 • Łagodzi zmiany nastroju1
 • Alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej1

Zarezerwuj lek w najbliższej aptece i zapłać przy odbiorze lub kup online

Powiązane artykuły

Loading...
Loading...
Loading...

Klimadynon®, tabletka powlekana. 1 tabletka powlekana zawiera 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (kłącze pluskwicy groniastej) (5-10:1); ekstrahent: etanol 58% (V/V). Postać farmaceutyczna: Tabletki powlekane. Tabletki koloru brązowo-czerwonego, okrągłe, obustronnie wypukłe, o gładkiej powierzchni. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany u dorosłych kobiet w łagodzeniu dolegliwości menopauzalnych takich jak uderzenia gorąca i obfite pocenie się. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa, tel: 22 886 46 06.

 1. Wuttke W, Raus K, Gorkow C., Efficacy and tolerability of the black cohosh (Actaea racemosa) ethanolic extract BNO 1055 on climacteric complaints: a double-blind, placebo- and conjugated estrogens-controlled study, Maturitas 2006, Supplement 1, 55, 83-91.
 2. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Menopauzy i Andropauzy na temat zastosowania preparatu Klimadynon® w leczeniu objawów menopauzy. Menopause Rev 2016, 15 (2)
 3. Raus et al., First-time proof of endometrial safety of the special Black cohosh extract (Actaea racemosa or Cimicifuga racemose extract) CR BNO 1055, Menopause 2006. 13: 678-691

To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.