Centralny układ nerwowy
Estrogeny, hormony produkowane przez jajniki mają ogromy wpływ na pracę centralnego układu nerwowego. Obecność receptorów estrogenowych wykazano w obrębie kory mózgu.
Odkryto, że estrogeny wpływają na wzrost transportu serotoniny, czyli hormonu, którego deficyt odpowiada za zaburzenia nastroju, depresję i stany niepokoju. Estrogeny zwiększają również aktywność enzymu (acetylotranferaza cholinowa), którego brak upośledza funkcje poznawcze i odpowiada za zaburzenia koncentracji i pamięci. Istotny dla procesów poznawczych jest również fakt, że estrogeny stymulują proces tworzenia synaps w obszarze mózgu.
Dysfunkcje związane z oddziaływaniem estrogenów w obrębie układu limbicznego, manifestują się depresją, bólem głowy, bezsennością oraz zmianami w zakresie funkcji poznawczych.
Uderzenia gorąca, nadciśnienie, otyłość spowodowane są dysregulacją neurohormonalną na poziomie podwzgórza. Tam właśnie znajdują się ośrodki odpowiedzialne za termoregulację, łaknienie oraz za regulację ciśnienia krwi.
Układ sercowo-naczyniowy
Działanie estradiolu w układnie naczyniowym nie jest jedynie funkcją poprawy profilu lipidowego. Receptory estrogenowe wykazano również w mięśniach gładkich naczyń krwionośnych, co ma wpływ na układ krążenia i ciśnienie krwi. Stwierdzono również, że estrogeny działają jak antagonista kanału wapniowego, ogrywając dużą rolę w przeciwdziałaniu powstawania miażdżycy. Estrogeny mają wpływ na produkcję reniny i angiotensyny II, co stanowi kolejny mechanizm kontroli objętości krwi i ciśnienia tętniczego.
Skóra i układ moczowo-płciowy
Receptory estrogenowe zlokalizowane są również w tkankach skóry. Deficyt estrogenów powoduje, że staje się ona cieńsza, traci wilgotność. Podobnie dzieje się w śluzówce pochwy. Stąd w okresie menopauzy rośnie ryzyko stanów zapalnych i infekcji zarówno układu płciowego jak i moczowego.
Kości
Estrogeny hamują sekrecję cytokin, co doprowadza do zahamowania działania osteoklastów, które powodują resorpcję kości. Kości stają się cieńsze i słabsze, następuje utrata masy kostnej.
Klimadynon®, tabletka powlekana. 1 tabletka powlekana zawiera 2,8 mg suchego wyciągu z Cimicifuga racemosa (L.) Nutt., rhizoma (kłącze pluskwicy groniastej) (5-10:1); ekstrahent: etanol 58% (V/V). Postać farmaceutyczna: Tabletki powlekane. Tabletki koloru brązowo-czerwonego, okrągłe, obustronnie wypukłe, o gładkiej powierzchni. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy roślinny stosowany u dorosłych kobiet w łagodzeniu dolegliwości menopauzalnych takich jak uderzenia gorąca i obfite pocenie się. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Podmiot odpowiedzialny: Bionorica SE, 92308 Neumarkt, Niemcy. Informacji o leku udziela: Bionorica Polska Sp. z o.o., ul. Hrubieszowska 6b, 01-209 Warszawa, tel: 22 886 46 06.